Tvarkome plokščią stogą


Stogo tvarkymo darbai prasideda nuo jo būklės ištyrimo. Jei stogo dangos būklė kelia abejonių, nieko nelaukiant reikia imtis priemonių. Delsimas gali baigtis konstrukcijų pažeidimu, kurių tvarkymas kainuos daugiau ir užtruks ilgiau negu stogo dangos remontas. Reiktų išsikviesti specialistą, kuris įvertins reikiamas darbų apimtis ir skubumą. Tiesa, renkantis potencialių stogų tvarkytoją reiktų atkreipti dėmesį į keletą dalykų:

- įmonės arba samdomi asmenys su verslo liudijimais ( patentais )turi turėti leidimą stogų tvarkymo darbams;
- gerai būtų, jei jie turėtų sertifikatą ir galėtų pasigirti teigiamas ankstesnių užsakovų atsiliepimais;
- jų atliekamų darbų kokybė įvertinta atitinkamų institucijų;
- juos galėtų rekomenduoti ankstesni užsakovai;
- būtų taikoma lanksti atsiskaitymų už darbus sistema;
- įmonės ar asmenys su verslo liudijimais (patentais) turėtų patirtį šioje srityje;
- įmonės ar asmenys su verslo liudijimais (patentais) laikytųsi galiojančių normų ir taisyklių;
- būtų pateikiami aiškūs pasiūlymai ir pasirašytos aiškios sutartys;
- esant būtinybei įmonė galėtų atlikti papildomus darbus;
- laikytųsi priešgaisrinės saugos ir kt. reikalavimų;
- užsakovas turi žinoti apie darbų grafikus, galima riziką ir darbų trukmę;
- tikslinga būtų susitarti dėl tarpinio ir baigiamojo patikrinimo;
- tikslinga būtų gauti raštiškus pranešimus apie atliktus darbus;
- įmonės ar asmenys su verslo liudijimais (patentais)
  turėtų savo atliktiems darbams suteikti garantiją.

Aišku, net ir išvardyti dalykai visiškai neapsaugos nuo galimų klaidų renkantis rangovus, tačiau tikrai sumažins šią tikimybę.
Kadangi stogo darbai nėra pigus malonumas, prieš pradedant juos reiktų pasirūpinti ir gera konsultacija . Žinoma, visada galima pasirinkti tokius rangovus, kurie siūlys mažą kainą ir tikėtis taip sutaupyti lėšų, tik klausimas, ar ilgam? .

- reikia parinkti dangą;
- apgalvoti tvirtinimą ir jo būdus;
- pasirūpinti siūlių užtaisymu;
- nepamiršti būtinų angų;
- darbai turi būti atlikti techniškai ir profesionaliai;
- turi būti sudarytas darbų planas;
- turi būti įvertintos gamtinės sąlygos.
Galutinį sprendimą reiktų priimti tik įvertinus visus šiuos momentus ir palyginus skirtingų rangovų siūlomas sąlygas. Taip pat reiktų nepamiršti, kad kiekvienu konkrečiu atveju gali skirtis darbų apimtys.

Priklausomai nuo stogo būklės galima:
1. Išsaugoti seną dangą, atveriant burbulus ir išsipūtimus. Atvertos vietos išdžiovinamos ir užtaisomos. Tada stogą galima padengti vienu ar dviem sluoksniais naujos dangos. Paprastai šis būdas naudojamas, kai atliekami avariniai remontai arba kai pastato stogo negalima palikti be dangos.
2. Dalies arba visos senosios dangos pašalinimas iki betoninio pagrindo. Tada nuvalomas ir išdžiovinamas paviršius ir klojamas vienas arba du sluoksniai naujos dangos. Toks remontas tikslingas esant nepažeistam pagrindui ir nuolydžiui į įrengtus lietvamzdžius.
3. Visiškas senosios dangos pašalinimas. Atliekant tokį remontą teks pakloti naują pagrindą iš betono ir smėlio mišinio, pakeisti lietvamzdžių hidroizoliaciją ir patiesti naują dviejų ar net daugiau sluoksnių dangą. Šitoks remontas pareikalaus daugiausiai išlaidų ir darbo. Be to, tokiu atveju bus būtina įrengti laikiną priedangą nuo galimų kritulių.
Aišku, tikslinga būtų žinoti, kuo skiriasi dviejų ir vieno sluoksnio dangos. Dvisluoksnė danga – tai konstrukcija, kurią sudaro du vienas ant kito patiesti ir tarpusavyje sujungti dangos sluoksniai. Viršutinės ir apatinės dangos siūlės yra skirtingose vietose. Taip gaunama patikima konstrukcija, kuri iki minimumo sumažina vandens prasiskverbimo tikimybę. Taip pat tokia danga yra patikimesnė ir galimo viršutinio sluoksnio pažeidimo atveju, bet, savaime suprantama, ji bus brangesnė už viensluoksnę dangą.
Kadangi statybos pramonė nestovi vietoje, rinkoje jau pasirodė ypač gerų bituminių ruloninių dangų, gerai atliekančių savo funkcijas ir tiesiamų vienu sluoksniu, jei, žinoma, yra padarytas pakankamas nuolydis (daugiau kaip 1:40). Jei montavimo darbai atliekami kruopščiai ir apgalvotai, bus patiesta patikima ir pigesnė viensluoksnė danga. Jos naudojimas tikslingas tada, kai yra nemažas nuolydis.
Tiesa, bet kokiu atveju daugiausiai naudos bet kuri medžiaga duos, jei ji bus montuojama kruopščiai ir naudojant kokybišką įrangą.
Aišku, galima stogą mėginti remontuoti ir patiems. Tai kainuos pigiau, tačiau, neturint atitinkamos kvalifikacijos, toks remontas gali atnešti daugiau žalos negu naudos. Jei visgi nuspręsite daryti tai savarankiškai, reiktų žinoti, kad:
Tolis ir ruberoidas yra pigios, todėl ir trumpalaikės medžiagos. Danga iš paprasto tolio pirmuosius trejus metus, o vėliau kas porą metų padengiama specialia mastika, nors vėliau ją vis tiek tenka remontuoti.
Naują ruberoidinę dangą užtenka sutepti bitumine mastika tik kartą per 5 metus, o vėlesnių tepimų laiką lemia dangos susidėvėjimo laipsnis.
Remontams kartais naudojama skysta mastika, pašildyta iki 90 C arba šalta mastika. Tepti mastiką reiktų pradėti nuo aukščiausios stogo vietos, leidžiantis žemyn. Patogiausiai būtų daryti ilgą kotą turinčiu šepečiu. Prireikus labai sausą tolį galima sutepti du kartus ir pabarstyti smėliu. Tiesa, jei pastebėsite, kad ant stogo iškilo burbulų, jei ruloninė danga atšokusi nuo pagrindo, remontas atliekamas taip. Tolį perpjauna lygiagrečiai stogo kraštui ir jo apatinę dalį priklijuoja prie pagrindo. Išpjaunama 30 cm pločio ir perpjautos vietos ilgio tolio juostelė. Vėl mastika sutepamas pagrindas, patiesto tolio kraštai ir į pjūvį įstatoma išpjautoji juostelė.
Skylės ruloninėje dangoje užtaisomos užklijuojant jas tolio gabalais arba dviem sluoksniais džiuto, išmirkyto mastikoje. Lopas turi išeiti už skylės ribų bent po 10 cm į kiekvieną pusę.
Jei ruloninėje dangoje atsirado daugybė skylių, ją reikia nuvalyti, užtepti mastikos sluoksnį ir ant senosios dangos užtiesti naujos dangos sluoksnį. Tiesti reikia kruopščiai, stogo nuolydžio kryptimi taip, kad tolio gabalų kraštai dengtų vienas kitą.
Siekiant, kad neiškiltų burbulų, remonto metu tolį reikia gerai prispausti prie pagrindo. Prie stogo nuosvyros tolis tvirtinamas metalinėmis juostelėmis, nes taip jis apsaugomas nuo plyšimo, esant stipriam vėjui.

Tinkamai pasirūpinkite savo stogu, o jis ilgai ir patikimai jums tarnaus.